Jeśli lekarz zalecił recepturowe krople do oczu, uzyskać je można w aptece takiej jak nasza, która ma uprawnienia do przygotowywania tego rodzaju specyfików. Sporządza się je bowiem wyłącznie w miejscach przystosowanych do aseptycznego wytwarzania leków, gdyż muszą być bezwzględnie jałowe. Są to produkty lecznicze przygotowywane na podstawie recepty lekarskiej. Na niej znajdują się dokładne wytyczne – ilość poszczególnych składników, z których ma być zrobiony, oraz określona jest postać preparatu i dawkowanie.

Co to są recepturowe krople do oczu i na co się je stosuje?

Należą do najpowszechniejszego rodzaju leków recepturowych, które pacjenci stosują do oczu. Są to jałowe, wodne lub olejowe roztwory bądź zawiesiny. Zawierają jedną albo kilka substancji czynnych oraz zdarza się, że dodatkowo także pomocnicze. Ważne jest to, aby preparaty tego typu były całkowicie jałowe, pozbawione zanieczyszczeń mechanicznych. Wśród wymogów znajdują się też: izotoniczność z płynem łzowym czy odpowiednie pH. Czasami w składzie tych produktów leczniczych są niektóre leki gotowe. Ręcznie robione recepturowe krople do oczu najczęściej są antybiotykami, sterydami, lekami przeciwjaskrowym lub przeciwhistaminowych. W związku z tym, że są to preparaty charakteryzujące się działaniem przeciwbakteryjnym lub przeciwwirusowym, stosuje się m.in. w leczeniu jaskry i zaćmy, zespołu suchego oka albo chorób wywołanych alergiami.

Kiedy lekarz decyduje o recepturowych kroplach do oczu?

Specjalista może wypisać receptę wtedy, kiedy uzna, że skład, stężenie albo postać gotowych produktów leczniczych stosowanych dotychczas już nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Aby więc sprostać potrzebom zdrowotnym pacjenta, zleca ręczne wykonanie preparatu, którego skład jest unikatowy. Dopasowuje go bowiem indywidualnie m.in. do stadium choroby pacjenta. Na wykonanie recepturowych kropli farmaceuta potrzebuje określoną ilość czasu. Odbiór odbywa się na podstawie wydanej w aptece karteczki z numerem leku robionego, na której zapisuje się termin. Ponieważ nie ma do niego dołączonej tradycyjnej ulotki, przechowuje się go zgodnie z wytycznymi, jakie pracownik napisze sygnaturze.