Alternatywę dla klasycznych kropli do oczu mogą stanowić recepturowe maści o gęstej konsystencji. Są one jałowe, czyli muszą spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące czystości mikrobiologicznej. Oznacza to, że przygotowuje się w specjalnych warunkach z surowców o odpowiedniej jakości. Tego typu preparaty lekarz przepisuje zazwyczaj w sytuacji, gdy wśród gotowych produktów leczniczych nie ma już innych preparatów, które mają pożądaną dawkę, dostosowaną do stanu zdrowia i wieku pacjenta.

Na co stosuje się recepturowe maści do oczu?

Schorzeń narządu wzroku jest wiele. Ręcznie robione leki najczęściej stosuje się m.in.:
  • do nawilżania w tzw. zespole suchego oka,
  • w regeneracji uszkodzeń rogówki,
  • leczeniu zapalenia spojówek, rogówki i brzegów powiek wywołanych np. przez ciała obce, oparzenia, zapalenia, zwyrodnienia.
W naszej aptece wykonujemy m.in. recepturowe maści do oczu. Są to lekarstwa, które sporządzamy dla konkretnego pacjenta w specjalnym pomieszczeniu, na podstawie przepisu podanego na recepcie lekarskiej. Zawiera ono indywidualnie dobrane składniki, bez środków szkodliwych i konserwujących. Recepturowe maści do oczu nadają się do zastosowania bezpośrednio po sporządzeniu. Mogą zawierać zarówno substancje łagodzące i wspomagające regenerację, jak i takie, które będą pomocne w likwidacji podrażnienia, świądu i zaczerwienienia.

Jak stosować recepturowe maści do oczu?

Przed każdą aplikacją recepturowej maści należy pamiętać o tym, aby zawsze umyć ręce. Następnie odchyla się głowę do tyłu, a dwoma palcami dolną powiekę, wzrok kieruje do góry. Do worka spojówkowego – od jego zewnętrznego brzegu – wyciska się pasek preparatu o długości ok. 1 cm w kierunku nosa. Opakowanie, w jakim znajduje się lek, nie powinno dotykać skóry ani powierzchni oka. W celu równomiernego rozprowadzenia preparatu trzeba zamknąć powieki i poruszać gałką oczną w kierunku góra–dół, prawo–lewo. Produkty tego typu należy przechowywać w szczególnych warunkach. Zazwyczaj jest to lodówka. W ten sposób wchodzące w skład preparatów bardzo silnie działające substancje zachowują swoje właściwości.